Rozvolňování protiepidemických opatření

11.6.2021

Od 8. 6. 2021 došlo k narovnání podmínek pro vstup do provozoven služeb a sportovních či kulturních institucí. Nově se mohou návštěvníci, za účelem splnění podmínek pro vstup, prokazovat také samotestem provedeným přímo na místě. Doposud byla tato možnost povolena pouze ve vztahu k restauračním zařízením.

U kulturních a sportovních akcí se navyšují počty povolených diváků tak, že je povoleno 50 % kapacity k sezení, maximálně 1 000 lidí uvnitř, respektive 2 000 venku, a pokud venkovní prostory mají vyšší kapacitu než 2 000 míst, tak pořadatelé mohou navýšit počet diváků až na 25 % celkového počtu míst k sezení.

Změny proběhly také v oblasti ochrany dýchacích cest. Ve většině krajů ČR, s výjimkou kraje Jihočeského, Libereckého a Zlínského, není nutné, aby nosili ochranu dýchacích cest zaměstnanci na pracovišti, pokud zde není přítomna jiná osoba nežli spolupracovník, a také žáci a studenti při vzdělávání.

Od 8. 6. 2021 se také upravily podmínky pro návštěvy zdravotnických zařízení a zařízení sociální péče, neboť se prodlužuje interval platnosti PCR testu na 7 dnů a POC antigenního testu na 72 hodin a uznávat se bude i test provedený zaměstnavatelem či školou. Očkované osoby se také budou moci prokázat certifikáty o provedené vakcinaci nebo test podstoupit přímo na místě.

Od 11. 6. 2021 Ministerstvo zdravotnictví upravuje termíny pro očkování druhou dávkou vakcín. U vakcíny COMIRNATY od firmy Pfizer /BioNTech na 38 až 42 dní od podání první dávky, u vakcíny VAXZEVRIA od firmy AstraZeneca na 84 až 91 dní od podání první dávky a u vakcíny MODERNA na 25 až 35 dní od podání první dávky.

Od 1. 7. 2021 dojde ke zrušení povinného testování zaměstnanců u všech typů zaměstnavatelů.