Rozvolňování některých opatření se nebude týkat všech oblastí v ČR

29.6.2020

Od 1. 7. 2020 bude zrušena plošná povinnost nosit roušku či jinou ochranu úst a nosu ve všech venkovních i vnitřních prostorech, povolí se také provoz zařízení stravovacích služeb mezi 23:00 a 6:00. Ochrana úst a nosu zůstane plošně povinná už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Rozvolňování se ale netýká všech oblastí ČR. V Praze budou muset lidé nosit roušky také v metru a na vnitřních hromadných akcích s účastí nad 100 osob, a to s účinností od 1. 7. 2020. Mimořádné opatření Hygienické stanice hlavního města Prahy naleznete ZDE.

Rozvolnění se netýká ani celého Moravskoslezského kraje, kde roste množství případů nakažení. Povinnost nosit roušku či jinou ochranu úst tak od 30. 6. 2020 platí v celém Moravskoslezském kraji pro hromadné akce nad 100 osob a u osob vykonávajících epidemiologicky závažné činnosti v bližším kontaktu než 1,5 metru od klienta s výjimkou stravovacích služeb. Za činnosti epidemiologicky závažné se ve smyslu § 19 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, považují výroba potravin,zpracování potravin, uvádění potravin na trh, výroba kosmetických přípravků, provozování úpraven vod a vodovodů, provozování holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetických, masérských, regeneračních nebo rekondičních služeb a provozování živnosti, při níž je porušována integrita kůže.

Přeshraniční pracovníci v Moravskoslezském kraji se také budou muset každých deset dní zaměstnavateli prokázat negativním testem na COVID-19, který není starší než 4 dny.

Ještě přísnější opatření zavádí Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje s účinností od 30. 6. 2020 pro nejvíce postižené obce. Platit budou na území Karviné, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Jablunkova, Bohumína, Havířova, Orlové, Českého Těšína, Třince a všech obcí, pro které tyto obce vykonávají rozšířenou působnost.

Povinnost nosit roušku na území těchto obcí bude platit pro veřejnou dopravu a všechny vnitřní prostory mimo bydliště. Stravovací zařízení (včetně zahrádek) budou muset mezi 23:00 a 8:00 zavřít, výjimkou jsou provozovny, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování). Prodej v těchto hodinách však bude možný skrze okénko, to ale bude muset být pravidelně dezinfikováno. Maximální počet osob na venkovních i vnitřních hromadných akcích se omezí na 100. Zákaz návštěv bude s výjimkami platit ve zdravotnických zařízeních s lůžkovou péčí a v sociálních zařízeních v pobytové formě, jejichž zaměstnanci se také budou testovat. Výrobní podniky budou muset omezit setkávání zaměstnanců různých směn. Opatření Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje naleznete ZDE.