Parlament schválil návrh zákona, který umožní volit lidem v karanténě

27.8.2020

V pondělí 24. 8. 2020 byl vyhlášen zákon, který v podzimních volbách umožní hlasovat osobám, jež jsou kvůli koronaviru v izolaci či karanténě. Návrh rovněž navyšuje odměny členům okrskových volebních komisí o 500 Kč.  Návrh je určen pro osoby, jimž nařídila karanténu nebo izolaci krajská hygienická stanice nebo praktický lékař.

Pro tuto skupinu osob se zavádí tři možnosti zvláštního způsobu hlasování:

  • Hlasování v drive-in volební místnosti z automobilu - tato volební stanoviště budou zřízena v každém okresu, bude jich tedy 78. Stanoviště budou uzpůsobena pro průjezd motorového vozidla, jejich vybavení zajistí armáda. Hlasovat může volič ve středu ve volebním týdnu od 7 do 15 hodin.
  • Hlasování v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo uzavřeno - pokud krajská hygienická stanice nahlásí uzavřená zařízení na svém území krajskému úřadu, ten do nich vyšle speciální komisi pro hlasování. Hlasovat bude možné od čtvrtka volebního týdne od 7 hodin do pátku volebního týdne do 18 hodin.
  • Hlasování do zvláštní přenosné schránky - pokud občan v nařízené karanténě či izolaci nemůže využít drive-in hlasování, může do čtvrtka volebního týdne do 20 hodin oznámit krajskému úřadu, že žádá příjezd speciální volební komise v ochranných prostředcích. Tuto komisi budou tvořit členové drive-in týmu a přijedou s přenosnou schránkou za občanem domů. Hlasování bude probíhat od pátku volebního dne od 7 hodin do soboty 14 hodin.