COVID – ubytování

31.8.2020

Evropská komise udělila notifikaci programu COVID – Ubytování. Více jak 95 % ubytovacích zařízení muselo být vzhledem k pandemii koronaviru po dobu 2,5 měsíců uzavřeno, proto má propad cestovního ruchu poměrně rozsáhlé ekonomické následky. Výzvu je nyní možné vyhlásit co nejdříve. 

Provozovatelé ubytovacích zařízení mohou dostat za 72 dní, kdy museli mít s ohledem na vládní opatření proti koronaviru zavřeno, státní dotaci za každý pokoj a den podle kategorie 100 až 330 korun. U žádostí bude zohledněna sezonnost ubytovacího provozu, v případě léčebných lázní budou mít na příspěvek nárok jen nestátní zařízení. Zájemce o dotaci se však bude muset vzdát uplatnění dalších nároků na náhradu vzniklé škody a zároveň žadatel nebude moci půl roku od poskytnutí dotace ukončit stávající podnikatelskou činnost. Ze státního rozpočtu by měly být na program vydány zhruba čtyři miliardy korun.

Hotely, motely, botely a další zařízení se čtyřmi až pěti hvězdami budou mít za období od 14. 3. do 24. 5. 2020 nárok na nejvyšší příspěvek, 330 korun, hotely se třemi hvězdami poté, 300 Kč. Ubytování s jednou a dvěma hvězdami budou moci žádat o 200 korun na pokoj, penziony obdrží také 200 korun. Kempy, chatové osady či turistické ubytovny budou mít nárok na dotaci 100 korun na pokoj. Kempy mohou žádat jen o příspěvek na ubytovací objekty, jako jsou budovy s pokoji či chatky.

Podrobnosti naleznete v sekci PODNIKÁNÍ – SPOLEČNOSTI A OSVČ